zadzwoń

70 877 70 53 wew 124

Wyślij sms

o Treści MOKRA.KAPA na nr 73976

70 877 70 53 wew 124

CZY MASZ UTRATĘ LIBIDO PO PANDEMII? NIE JESTEŚ JEDYNY

Wyślij sms o Treści MOKRA.KAPA na nr 73976

Dwa lata później tak wiele zmieniło się w naszym życiu od czasu globalnej pandemii COVID-19. Nawet rzeczy, które się nie zmieniły, są naładowane – naładowane poczuciem zagrożenia lub poczuciem, że pękła okleina „normalności” (co w ogóle było normalne?). Choć udajemy, że jest inaczej, to zdecydowanie nie to samo.

Zmienił się sposób, w jaki pracujemy, nie mówiąc już o tym, jak uczymy naszą młodzież i spotykamy przyjaciół. I tak, to tylko trzy z wielu, wielu sposobów, w jakie zmieniło się nasze życie, ale jeśli chodzi o wszystkie zewnętrzne sposoby, w jakie rzeczy zmieniły się od początku 2020 roku, jak ty się zmieniłeś? Oczywiście nie możesz na to odpowiedzieć (w końcu to tylko post na blogu), ale jednym ze sposobów, w jaki zmieniło się wiele osób – i być może dlaczego to teraz czytasz – jest pozorna utrata libido, prawdopodobnie spowodowane trwającą pandemią.

Pisząc to w sierpniu 2022 r., COVID-19 jest prawdopodobnie tylko jedną z rzeczy, o które się obecnie martwisz – co z nadchodzącym scenariuszem katastrofy klimatycznej, trwającymi globalnymi konfliktami i spiralną inflacją, szaleństwem byłoby się nie martwić, prawda? Kto myśli o przyjemności, gdy cała planeta wydaje się płonąć?

Oto, dlaczego prawdopodobnie masz do czynienia ze zwiększonym libido i kilka powodów, dla których może pewnego dnia wrócić.

 

TO JEST STRES (OCZYWIŚCIE)

Współczesne życie, co? A co z podwójną presją kariery i samorealizacji, zadłużeniem studenckim, rynkiem mieszkaniowym, na który cię nie stać, i niezdolnością do bycia naprawdę nieosiągalnym?

Nie powinno dziwić, że stres i seks nie są dobrymi towarzyszami. Szczególnie długotrwały stres, którego wszyscy doświadczamy od początku 2020 roku, kiedy zaczęła się ta cała pandemia. W czasie stresu organizm wytwarza więcej kortyzolu („hormonu stresu”), który zalewa organizm i mózg glukozą. Kortyzol wytwarzany jest w dużych ilościach podczas „walki lub ucieczki”, ponieważ może stymulować naprawę tkanek w przypadku urazu doznanego w momencie stresu lub strachu. Jednak w okresach długotrwałego stresu nasze ciała wydzielają kortyzol do naszych systemów, który słabo oddziałuje z naszymi systemami libidinalnymi.

Kortyzol hamuje ilość testosteronu zarówno u mężczyzn, jak iu kobiet w stresujących czasach, co podczas przedłużających się okresów niepokoju i stresu – takich jak globalna pandemia – zmniejsza ich libido i chęć na seks.

 

TO CAŁKOWICIE ZROZUMIE

W czasach, gdy świat przechodzi bezprecedensowe (przynajmniej w naszym życiu) załamanie lub zmianę, to zupełnie normalne, że nie interesujesz się seksem. Mogą być nawet przyczyny ewolucyjne. Pomyśl o tym: podczas kataklizmów, jaki byłby cel kojarzenia się (tj. uprawiania seksu z ojcem dziecka), kiedy zamiast tego powinieneś skupić się na natychmiastowym doświadczaniu?

 

POWROTY, ZWYKLE SZYBSZE NIŻ PRZY WYJŚCIU!

Ponieważ zmagałeś się ze stresem związanym z przetrwaniem pandemii, twoje libido prawdopodobnie spadło dość wcześnie. Jednak, gdy wszystko zaczyna się wyrównywać, a nasze ciała zaczynają aklimatyzować się do stanu normalnego – może pamiętasz „gorące vaxx lato” w 2021 roku, kiedy ludzie oszaleli na pierwszy widok światła na końcu tunelu – jest bardzo prawdopodobne, że twoje libido powróci, gdy produkcja kortyzolu zostanie obniżona.

Istnieje jednak jeszcze więcej powodów, dla których Twoje libido może spadać z powodu trwającej pandemii, takie jak:

 

ZOBACZ PARTNERA. . CZAS.

Po zamknięciu i generalnie uniknięciu choroby, która rozprzestrzeniła się po całej planecie, bez wątpienia zmieniło się twoje zachowanie związane z wychodzeniem z domu (np. jak często i dlaczego). Mieszkając w tym czasie ze swoim partnerem, być może zauważyłeś, że widujesz go częściej niż dwoje dorosłych.

Nieskończona ilość czasu spędzonego razem całkowicie niszczy wszelkie emocje, które miałeś, na przykład, gdy zobaczyłeś je pod koniec dnia pracy. Dodaj do tego obowiązki domowe, dzieci i prace domowe, a prawdopodobnie nie ma czasu na seks, co oznacza, że ​​widzisz swojego partnera tylko w kontekście niekończącego się trudu codziennego życia.

Kiedy jesteś w stanie – tj. kiedy sprawy stają się bardziej „normalne” – ty i twój partner musicie wyjść z kontekstu codziennej harówki. Poświęć trochę czasu na wspólne opuszczenie domu (oczywiście na tyle, na ile czujesz się komfortowo), aby zobaczyć ich jako osobę, którą oboje byliście, zanim dzieliliście przestrzeń życiową / biuro / pandemię siłowni, którą stały się wszystkie nasze domy. Wybierz się na piesze wędrówki, wynajmij kemping, weź udział w zajęciach salsy, które zawsze chciałeś odbyć razem: najważniejsze jest wydostanie się z kontekstu pandemii. Może nawet rozważ zmianę spodni na tę okazję!

 

PIJ WIĘCEJ LUB WĘDZAJ DO POKRYWY

Gdy ludzie zmagali się z niepewnością przetrwania globalnej pandemii, pili więcej alkoholu niż wcześniej, jako sposób radzenia sobie. Tak samo było z paleniem marihuany, ponieważ legalna sprzedaż marihuany gwałtownie wzrosła wraz z dorastaniem ludzi

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x